مهاجرت چیست و روش های مهاجرت کدامند؟ چه روشی مناسب ماست؟

اگر به دنبال اطلاعات کاملی درباره انواع روش های مهاجرت هستید و یا با واژه های مهاجرتی آشنایی کمی دارید این مقاله را دنبال کنید.

در پایان این مقاله با انواع روش های مهاجرت آشنا شده و می‌توانید با ارزیابی شرایط هر کدام، بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

مهاجرت برای همه معنای یکسانی ندارد

هر کسی اهداف خاص خود را از مهاجرت دارد. عده ای برای یک مهاجرت کامل قدم برمی‌داند و زندگی خود را کاملا به کشور دیگری منتقل می‌کنند. عده ای نیز تنها به منظور اخذ اقامت (تابعیت و پاسپورت) برای مهاجرت اقدام می‌کنند و دسته ای از افراد نیز با اهداف تجاری و داشتن دسترسی بهتر به بانک های خارجی دست به این اقدام می‌زنند.

تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت چیست؟

 • ویزا: تفاوت هرگونه ویزایی (توریستی، تحصیلی، کاری و…) با داشتن اقامت یک کشور بدین گونه می‌باشد: ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول این دوره شما تقریبا هیچکدام از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید. مثلا اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزا باید به کشور خود بازگردید و حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید، دولت آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند. در همین مثال وقتی شما در حال سکونت در آن کشور هستید معمولا (بستگی به نوع ویزا و کشور مقصد دارد) نمی توانید حساب بانکی داشته باشید یا حتی برای خود یک ماشین یا خانه بخرید.
 • اقامت: خود در دو نوع موقت و دائم است. در واقع با داشتن اقامت هر کشور (چه دائم چه موقت) شما با شهروندان عادی آن کشور هیچ فرقی از لحاظ شهروندی و حقوق اجتماعی ندارید. تنها تفاوت های داشتن اقامت با تابعیت (پاسپورت)، در چند مورد است: نداشتن حق رای، نداشتن حقوق بی‌کاری و همچنین نداشتن مزایای پاسپورت آن کشور. البته لازم به ذکر است که اگر شما مثلا اقامت یکی از کشورهای خوزه شنگن را داشته باشید، سفر شما به آمریکا، استرالیا و کانادا خیلی راحت تر می‌شود.
 • تابعیت: تقریبا داشتن تابعیت یک کشور به معنی داشتن پاسپورت آن کشور است (قوانین کمی متغیر است). با داشتن تابعیت هر کشوری تمامی محدودیت هایی که در بند بالا ذکر شد را نیز نخواهید داشت.

چگونه تابعیت (پاسپورت) بگیریم:

برای اخذ تابعیت یک کشور باید حداقل ۵ سال اقامت آن کشور را داشته باشید. اما اگر شما ۲۰ سال هم با ویزا در کشوری زندگی کنید نمی‌توانید درخواست پاسپورت کنید. همچنین برای تقاضای پاسپورت باید زبان و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید و حتی اگر هم قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید دوباره درخواست کنید.

برلین - آلمان

برلین – آلمان

انواع روش های مهاجرت چیست؟ (۶ روش)

روش اول: تخصص شغلی

کشورهایی مانند کانادا و استرالیا که افرادی را بر اساس سن، تحصیلات، سابقه کار و سطح زبان ارزیابی کرده و به آنها اقامت می‌دهند. شما در این فرآیند ارزیابی باید به نمره مدنظر آنها برسید.

مزایای این روش:

 • هزینه پایین

اقامت های موجود با این روش:

روش دوم: روش ثبت شرکت (معمولا در اروپا)

این روش که در کشورهایی مانند اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش های مهاجرت می‌باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود دارید.

مزایای این روش:

 • اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی
 • نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده ندارید.
 • نیازی به نشان دادن سابقه شغلی و مدرک زبان ندارید.
 • شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
 • امکان داشتن انواع حساب های بین المللی و دریافت Mastercard، Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
 • خرید و فروش و داشتن انواع سند منقول و غیر منقول به نام خودتان
 • امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا
 • با داشتن کارت اقامت می‌توانید از هرجایی به تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

اقامت های موجود با این روش:

معایب این روش:

 • پرداخت حداقل مالیات ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو به صورت سالانه و تا ۵ سال.

بهترین کشوری که هم اکنون می‌توانید با ثبت شرکت در آن، اقامت کل اروپا را بگیرید، کشور اسلواکی است. لذا این کشور هرگز شما را مجبور به ماندن در خاک اسلواکی نکرده و می‌توانید در هر یک از کشورهای های حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کرده و یا حتی در ایران بمانید. اگر مایل به دانستن شرایط اخذ اقامت اسلواکی از طریق ثبت شرکت می‌باشید این صفحه را بخوانید.

روش سوم: خرید ملک

شما در تمامی کشورهای اروپایی (بجز سوئیس) می‌توانید با خرید ملک یا خرید سهام شرکت‌های سهامی عام به مبلغ حداقل ۱۶۰٫۰۰۰ یورو اقامت اروپا را کسب کنید. مزایای این روش به‌انضمام مزایای گفته شده در روش فوق آن است که از مالیات سالانه برحسب درآمد خود معاف هستید.

معایب این روش:

 • از معایب این روش آن است که باید ۹% ارزش افزوده به همراه حق بنگاه املاک را پرداخت کنید.
 • با توجه به کشور انتخابی، ممکن است از همان ابتدا بجای اقامت، تنها ویزا دریافت کنید. البته با خرید املاک گرانتر (بالای ۵۰۰ هزار یورو) احتمالا بعد از یک سال اقامت دربافت خواهید کرد.

اقامت های موجود با این روش:

روش چهارم: تمکن مالی

این روش هم‌اکنون تنها برای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان وجود دارد. در واقع در این روش باید در یکی از حساب های بانکی خود در ایران مبلغی بین ۵۰٫۰۰۰ تا ۳۰۰٫۰۰۰ یورو داشته باشید و پرینت آن را ارائه دهید. ضمنا این کار را باید سالانه و تا ۵ سال انجام دهید.

مزایای این روش:

 • مالیاتی برای شما وجود ندارد.

معایب این روش:

 • سال اول به شما اقامتی تعلق نمی‌گیرد و تنها یک ویزای مولتی ۱ ساله خواهید داشت.
 • پس از یکسال با بررسی شرایط شما ممکن است به شما اقامت تعلق بگیرد.
 • اجازه اشتغال و تجارت ندارید.

اقامت های موجود با این روش:

روش پنجم: ازدواج

که لازم به ذکر است، علاوه برداشتن خطرات بسیار زیاد، شرکت خدمات مهاجرتی دیاکو هیچ خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌کند.

روش ششم: پناهندگی

که لازم به ذکر است، علاوه برداشتن خطرات بسیار زیاد، شرکت خدمات مهاجرتی دیاکو هیچ خدماتی در این زمینه ارائه نمی‌کند.